Ar-Ge ve İnovasyon7. Çerçeve Programı

7. Çerçeve Programı

AB Çerçeve Programları, Avrupa Birliği’nde çok uluslu araştırma ve teknoloji geliştirme projelerinin desteklendiği başlıca Topluluk Programı’dır. İlki 1984 yılında başlayan Çerçeve Programları (ÇP) çok yıllı programlar olup, kapsamı ve programa ayrılan bütçe miktarı her bir programda artış göstermektedir.

Çerçeve Programları’nın başlıca amaçları arasında, Avrupa’nın bilimsel ve teknolojik temelinin güçlendirilmesi, endüstriyel rekabetin desteklenmesi ve ülkeler arası işbirliğinin teşvik edilmesi sayılabilir. AB’nin Mart 2000’de yapılan Zirve Toplantısı’nda belirtilen ve Lizbon Stratejisi olarak adlandırılan strateji kapsamında ise, AB’nin "dünyanın en dinamik rekabetçi bilgi temelli ekonomisi" olması hedeflenmiştir. Bütünleştirilmiş bir Avrupa Araştırma Alanı oluşturmayı hedefleyen ve 2002-2006 döneminde yürürlükte olan 6. Çerçeve Programı (6.ÇP) ve 2007-2013 yıllarında yürürlükte olacak 7. Çerçeve Programı (7.ÇP) AB’nin bu hedefe ulaşması amacıyla şekillendirilmiştir.

 

7.ÇP’ye Katılmak Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Oldukça büyük bir bütçeye sahip olan 7.ÇP, bilginin, yeteneklerin ve uzmanlığın ortaklaşa kullanılabileceği Avrupa çapındaki konsorsiyumlara katılma fırsatları sunmaktadır. 7.ÇP’ye katılanlar, Avrupa’da ve Avrupa dışında yeni ilişkiler ağı ve pazarlar kurma fırsatını yakalayıp teknolojinin en ileri noktasını hedefleyen projelere ortak olabileceklerdir.

7.ÇP’ye Kimler Katılabilir?

Çerçeve Programları’na, ulusal/uluslararası kanunlar ve AB kanunlarına göre kurulmuş tüzel ve gerçek kişiler başvurabilirler. Bu kapsamda, üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu kurumları, sanayi kuruluşları ve sivil toplum örgütleri Çerçeve Programları’na katılabilirler. Ayrıca, tüzel kişiliğe sahip olan veya olmayan KOBİ’lerin de başvuruları teşvik edilecektir.

Herhangi bir ülkeden herhangi bir tüzel kişi 7.ÇP’ye katılabilmektedir. Ancak farklı ülke grupları için farklı katılım ve fonlama kuralları bulunmaktadır.

7. ÇP ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız

 

"Araştırma ve Teknoloji Geliştirme için Çerçeve Programları (yaygın olan ismiyle ‘Çerçeve Programı')", "Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Programı - CIP" ve "Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü - EIT" kapsamındaki farklı fonlama olanaklarının yeni dönemde tutarlı ve esnek bir biçimde bir araya getirilecektir.


1 Ocak 2014 itibariyle Araştırma ve yenilik için sağlanan finansman kaynaklarının hepsi (Çerçeve Programı, CIP ve EIT) tek bir programda toplanacak ve Horizon 2020 olarak ifade edilecektir. Türkçe "Ufuk 2020" olarak çevrilebilecek isim, internet üzerinden yapılan bir oylama sonunda finale kalan üç isim arasından seçilmiştir: Discover (Keşfet), Imagine (Hayal Et), Horizon (Ufuk).

Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca, Türkiye Araştırma ve İş Dünyası Kuruluşları (TuR&Bo) Ofisi; Türk bilim ve iş dünyasını temsil eden kamu ve özel sektöre mensup kurumlar olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından 2004 yılında Kamu ve Özel Sektör Ortaklığı (PPP) şeklinde Brüksel’de faaliyetine başlamıştır. TURBO, Avrupa Birliği’nin Lizbon Stratejisi kapsamındaki bilim, teknoloji ve özel sektöre yönelik programlarında Türkiye’nin başarısının en yüksek noktaya varmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.TuR&Bo hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 63 ziyaretçi çevrimiçi