Finansman ihtiyacı olan 600 bin firmaya ulaştık

alt

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilecik TSO Vergi Ödül Töreni'nde TOBB, Oda-Borsalar, KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu olarak finansman ihtiyacı olan 600 bin firmaya ulaşıldığını söyledi. ​Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de konuk olduğu törende işadamlarına hitap eden Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların TOBB ile birlikte taşın altına elini sokarak, yüzde 9,9 gibi son derece cazip bir oranla KOBİ’lere nefes olduklarını ve kredi sağladıklarını anlattı. Hükümetin ve Bakan Tüfenkci’nin de bu konuda büyük destek olarak önlerini açtıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, 27 bin firmaya nefes kredisi verdiklerini anlattı. KOSGEB’in de sıfır faizli 3 yıl vadeli olarak 260 bin firmaya finansman imkanı verdiğini bildiren TOBB Başkanı, Kredi Garanti Fonu olarak da 313 bin firmanı 220 milyarlık kredisine kefil olduklarının altını çizdi. Hisarcıklıoğlu bunların hepsi toplandığında 600 bin firmaya ulaşıldığını söyledi.

 

İş dünyasında güzel gelişmeler yaşanırken sıkıntıların da olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Ama hepsini aşacak iradeye ve imkâna sahibiz. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun. Gerisini biz hallederiz. Odalardan gelen talepler sonrasında neler yapıldı? Bakanımız hepsinde inisiyatif aldı, hayata geçmesini sağladı. Teşekkür ederiz. Bilecik'te her firma bir yıldız. Her birine madalya takmak lazım. Hamaset olsun diye söylemiyorum. Dünyada bu kadar sıkıntı varken hem ayakta kalıp hem de böyle dereceye girmek her babayiğidin harcı değil."

-Türkiye ekonomisinin başarı hikayesi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında, Türkiye ekonomisinin başarı hikâyesi, örnek gösterilen performansının, kesintiye uğramadan devam edeceğini belirterek, "Terörün her türüyle mücadele ederken ekonomi alanında estirilmeye çalışılan olumsuz rüzgârları birlikte bertaraf edeceğiz. İş dünyamızın bu süreçteki desteği son derece önemli" dedi.

Türkiye'nin iktisadi hayattaki başarısının, öncelikle iş adamlarının başarısı olduğunu bildirdi. İş adamlarının ekonomik faaliyetleri kadar güveni, inancı ve girişimci cesaretinin, Türkiye'yi dünyanın sayılı ekonomilerinden olmasını sağlayacak en önemli güçlerden biri olduğunu belirten Tüfenkci, şöyle devam etti: "15 Temmuz'a rağmen en hızlı büyüyen ekonomilerden olduk. 2016'nın tamamında sergilediğimiz yüzde 2,9'luk büyüme performansı ile dünyanın 17'nci, Avrupa'nın da 6'ncı büyük ekonomisi konumundayız.”

Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde başlattıkları istihdam seferberliği kapsamında bugüne kadar 1 milyon 488 bin kişiye istihdam sağlandığına işaret etti.

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 66 ziyaretçi çevrimiçi